Competition Matches Results

Male Black Belt 00 - 54kg Fin Weight
Competitor                    Country          Corner  Match #   Winner                                
Teddy Teng                    Tahiti           Blue    #1006
    vs                           vs                              Teddy Teng (Tahiti)                         
Julien Descrippes            New Caledonia     Red     #1006                    
Siaosi Vaetupu                 Tonga           Blue    #1007
    vs                          vs                               Siaosi Vaetupu (Tonga)                                                                                   
Gibson Sira                   Solomon Is       Red     #1007
Bronze Medal Match  
Julien Desgrippes           New Caledonia      Blue    #1015
    vs                          vs                               Julien Desgrippes
Gibson Sira                Solomon Is          Red     #1015
Final Match
Teddy Teng                 Tahiti              Blue    #1020
    vs                       vs                                  Teddy Teng
Siaosi Vaetupu             Tonga               Red     #1020                                                               
Male Black Belt 00-54kg Fin Weight Medal Award 
1. Teddy Teng (Tahiti) Gold Medal
2. Siaosi Vaetupu (Tonga) Silver Medal
3. Julien Desgrippes (New Caledonia) Bronze Medal
Male Black Belt 58kg - 62kg Bantam Weight                                                                                 
Competitor                Country             Corner      Match # Winner                                                             
Kerim Belhameche          New Caledonia       Blue        #1004                                                                                      
      vs                      vs                                  Kerim Belhameche (NCL)                                                         
Deepak Kumar             Fiji                 Red         #1004 
Paraita Brothers         Tahiti               Blue        #1012 
      vs                     vs                                   Paraita Brothers (Tah)
Derick Afu               Solomon Is           Red         #1012
'Uhila Soakai Lang       Tonga                Blue        #1011 
      vs                    vs                                    Kerim Belhameche (NCL)
Kerim Belhameche         New Caledonia        Red         #1011
Final Match
Kerim Belhameche         New Caledonia        Blue        #1021                                                                                                                                                     
      vs                    vs                                    Kerim Belhameche (NCL)                                                                                                                                                      
Paraita Brothers         Tahiti               Red         #1021 
Bronze Medal Match                                                                                                                            
'Uhila Soakai Lang       Tonga                Blue        #1017
      vs                    vs                                    'Uhila Soakai Lang (Tonga)
Derick Afu               Solomon Is           Red         #1017
Male Black Belt 58-62kg Bantam Weight Medal Award
1. Kerim Belhameche (New Caledonia) Gold Medal
2. Paraita Brothers (Tahiti) Silver Medal
3. 'Uhila Soakai Lang (Tonga) Bronze Medal
3. Derick Afu (Solomon Is) Bronze
Male Black Belt 62kg - 72kg Light Weight
Competitor               Country             Corner       Match # Winner
Houmine Wema             New Caledonia       Blue         #1005                                                                                                    
    vs                       vs                                   Houmine Wema (NCL)                                                                                                                                                            
Wilson Saii Abuni        Solomon Is          Red          #1005
Paula Sitapa             Tonga               Blue         #1014
    vs                      vs                                    Paula Sitapa (Tonga)
Ioane Pau                Samoa               Red          #1014
Houmine Wema             New Caledonia       Blue         #1013
    vs                      vs                                    Houmine Wema
Heitoarii Maufene        Tahiti              Red          #1013
Bronze Medal Match
Heitoarii Maufene        Tahiti              Blue         #1018 
    vs                     vs                                     Heitoarii Maufene (Tah)
Ioane Pau                Samoa               Red          #1018
Final Match
Houmine Wema             New Caledonia       Blue         #1022
    vs                     vs                                     Paula Sitapa (Tonga)
Paula Sitapa             Tonga               Red          #1022
Male Black Belt 67-72kg Light weight Medal Award
1. Paula Sitapa (Tonga) Gold Medal
2. Houmine Wema (New Caledonia) Silver Medal
3. Heitoarii Maufene (Tahiti) Bronze Medal
3. Ioane Pau (Samoa) Bronze Medal                                                                                                                           
Male Black Belt 84kg+ Heavy Weight
Competitor                 Country           Corner      Match#   Winner

        
        
Oliver Vegi                Wallis & Futuna   Blue        #1001
vs                       vs                                Lauris Jaquet (NCL)                                                                            
VS #1009
Lauris Jaquet              New Caledonia     Red         #1001
Raymon Mata                Solomon Is        Blue        #1002
     vs                       vs                                  Toamiriura Gatien (Tah)                                                    
Toamiriura Gatien          Tahiti            Red         #1002
Jerry Brown                American Samoa    Blue        #1003
     vs                       vs                                  Paula Tatafu (Tonga)                                                                          
Paula Tatafu               Tonga             Red         #1003
Kaino Thomsen              Samoa             Blue        #1009
     vs                       vs                                  Kaino Thomsen (Samoa)
Lauris Jaquet              New Caledonia     Red         #1009 
Toamiriura Gatien          Tahiti            Blue        #1010
     vs                       vs                                  Toamiriura Gatien (Tah)
Paula Tatafu               Tonga             Red         #1010
Bronze Medal Match 
Lauris Jaquet              New Caledonia     Blue        #1016         
     vs                       vs                                  Lauris Jaquet (NCL)
Paula Tatafu               Tonga             Red         #1016 
Final Match
Kaino Thomsen              Samoa             Blue        #1023
    vs                       vs                                   Kaino Thomsen (Samoa)
Toamiriura Gatien          Tahiti            Red         #1023
Male Black Belt 84+kg Heavy weight Medal Award
1. Kaino Thomsen (Samoa) Gold Medal
2. Toamiriura Gatien (Tahiti) Silver Medal
3. Lauris Jaquet (New Caledonia) Bronze Medal
3. Paula Tatafu (Tonga) Bronze Medal
                                                                                                      
Male Black Belt 78kg - 84kg Middle Weight
Competitor              Country              Corner       Match#  Winner                                                                                                                                                                                  
Levan Tiaoao            Tahiti               Blue         #2004
     vs                  vs                                       Simon Ah Him (Samoa)         
Simon Ah Him            Samoa                Red          #2004    
Samson Kwalea           Solomon Is           Blue         #2013
    vs                    vs                                      John Trouillet (NCL)
John Trouiliet          New Caledonia        Red          #2013
Soane Tu'aliku          Tonga                Blue         #2012
      vs                  vs                                      Soane Tu'aliku (Tonga)
Simon Ah Him            Samoa                Red          #2012
Bronze Medal Matchs
Samson Kwalea           Solomon Is           Red          #2020
      vs                   vs                                     Simon Ah Him (Samoa)
Simon Ah Him            Samoa                Blue         #2020
Final Match
John Trouillet          New Caledonia        Blue         #2025
      vs                   vs                                     John Trouillet (NCL)
Soane Tu'aliku          Tonga                Red          #2025
Male Black Belt 78-84kg Middle Weight Medal Award
1. John Trouillet (New Caledonia) Gold Medal
2. Soane Tu'aliku (Tonga) Silver Medal
3. Simon Ah Him (Samoa) Bronze Medal
3. Samson Kwalea (Solomon Is) Bronze Medal
Male Black Belt 54kg - 58kg Fly Weight
Competitor             Country             Corner       Match #   Winner
Delly Alick            Solomon Is          Blue         #2005                                                                                                                                                                          Vs
   vs                    vs                                       Arnold Sariman (NCL)
Arnold Sariman         New Caledonia       Red          #2005
Heimana Feuti          Tahiti              Blue         #2015
   vs                    vs                                       Heimana Feuti (Tahiti)                                    
Vatiaki Moala          Tonga               Red          #2015
Sameer Ali             Fiji                Blue         #2014
    vs                   vs                                       Arnold Sariman (NCL)
Arnold Sariman         New Caledonia       Red          #2014
Bronze Match
Sameer Ali             Fiji                Blue         #2021
    vs                  vs                                        Sameer Ali (Fiji)
Vatiaki Moala          Tonga               Red          #2021
Final Match            
Arnold Sariman         New Caledonia       Blue         #2026
    vs                   vs                                       Arnold Sariman (NCL)
Heimana Feuti          Tahiti              Red          #2026
Male Black Belt 54-58 Fly Weight Medal Award   
1. Arnold Sariman (New Caledonia) Gold Medal
2. Heimana Feuti (Tahiti) Silver Medal
3. Sameer Ali (Fiji) Bronze Medal
3. Vatiaki Moala (Tonga) Bronze Medal

Male Black Belt 62kg - 67kg Feather Weight
Competitor                 Country            Corner    Match#    Winner
Droence Rey                Tahiti             Blue      #2006                                                                                                                                                                        Vs           
   Vs                        Vs                                   Dorence Rey (Tahiti)                                                                        
Faiga Tanielu              Samoa              Red       #2006
John Waneasi               Solomon Is         Blue      #2017
   vs                        vs                                   Reginald Sariman (NCL)                                                                      
Reginald Sariman           New Caledonia      Red       #2017
Nikko Pajarillaga          Guam               Blue      #2016
   vs                       vs                                    Dorence Rey (Tahiti)
Dorence Rey                Tahiti             Red       #2016
Bronze Match    
Nikko Pajarillaga          Guam               Blue      #2022
      vs                    vs                                    Nikko Pajarillaga (Guam)                                                      
John Waneasi               Solomon Is         Red       #2022
Final Match 
Dorence Rey                Tahiti             Blue      #2027
     vs                      vs                                   Dorence Rey (Tahiti)
Reginald Sariman           New Caledonia      Red       #2027
Male Black Belt 62 - 67kg Feather Weight Medal Award 
1. Dorence Rey (Tahiti) Gold Medal
2. Reginard Sariman (New Caledonia) Silver Medal
3. Nikko Pajarillaga (Guam) Bronze Medal
3. John Waneasi (Solomon Is) Bronze Medal
 
Male Black Belt 72-78kg Welter Weight
Competitor                Country                Corner    Match#     Winner
Patita Vegi               Wallis & Futuna        Blue      #2001
   vs                          vs                                     Patita Vegi (Wallis & Futuna)
Francis Nand              Fiji                   Red       #2001
Namoa Sitapa              Tonga                  Blue      #2002
   vs                       vs                                        Namoa Sitapa (Tonga)
Apineru Toelupe           Samoa                  Red       #2002
Barry Apeang              Tahiti                 Blue      #2008
   vs                       vs                                        Barry Apeang (Tahiti)
Patita Vegi               Wallis & Futuna        Red       #2008
Namoa Sitapa              Tonga                  Blue      #2009
   vs                       vs                                        Namoa Sitapa (Tonga)
Matthew Joe               Solomon Is             Red       #2009
Bronze Medal Match
Patita Vegi               Wallis & Futuna        Blue      #2018
  vs                         vs                                       Patita Vegi (Wallis & Futuna)
Matthew Joe               Solomon Is             Red       #2018
Final Match
Barry Apeang              Tahiti                 Blue      #2028
   vs                       vs                                        Barry Apeang (Tahiti)
Namoa Sitapa              Tonga                  Red       #2028
Male Black Belt 72-78kg Welter Weight Medal Award
1. Barry Apeang (Tahiti) Gold Medal
2. Namoa Sitapa (Tonga) Silver Medal
3. Patita Vegi (Wallis & Futuna) Bronze Medal
3. Matthew Joe (Solomon Is) Bronze Medal
      
Female Black Belt 67kg+ Heavy Weight
Competitor                  Country              Corner     Match#     Winner
Elizabeth Bernard           Fiji                 Blue       #1008                                                                                                                                                                     Vs
   vs                        vs                                        Annie Odino (NCL)
Annie Odino                 New Caledonia        Red        #1008
Lizzie Faafili              Samoa                Blue       #1019
   vs                        vs                                        Annie Odino (NCL)
Annie Odino                 New Caledonia        Red        #1019
Female Black Belt 67+kg Heavy Weight Medal Award
1. Annie Odino (New Caledonia) Gold Medal
2. Lizzie Faafili (Samoa) Silver Medal
 
Female Black Belt 00-49kg Fin/Fly Weight
Competitor                Country               Corner     Match#    Winner
Raihau Tauitaha           Tahiti                Blue       
   vs                       vs                                       Raihau Tauitaha (Tahiti)                                                                                                                                        
Ruth Riropo               Solomon Is            Red
Female Black Belt 00-49kg Fin/Fly Weight
1. Raihau Tauitaha (Tahiti) Gold Medal
2. Ruth Riropo (Solomon Is) Silver Medal        
 
Female Black Belt 49-57kg Bantam/Feather Weight
Competitor               Country              Corner    Match#     Winner
Averii Gatien            Tahiti               Blue      #2023
   vs                      vs                                      Averii Gatien (Tahiti)                                               
Cilla Brown              Samoa                Blue      #2023
Female Black Belt 49-57kg Bantam/Feather Weight Medal Award
1. Averii Gatien (Tahiti) Gold Medal
2. Cilla Brown (Samoa) Silver Medal
 
Female Black Belt 57-67 Welter/Middle Weight
Competitor               Country             Corner    Match#    Winner
Samanta Jouanno          New Caledonia       Blue      #2003                                                                                     
   vs                        vs                                  Samanta Jouanno (NCL)                                                                                                                                                                                                                    
Makareta Ralulu          Fiji                Red       #2003
Rhianno O'Neill          Samoa               Blue      #2011
   vs                     vs                                     Jennifer Vegi (Wallis & Futuna)                                                                          
Jennifer Vegi            Wallis & Futuna     Red       #2011
Hinarava Tetuanui        Tahiti              Blue      #2010
   vs                      vs                                    Hinarava Tetuanui (Tahiti)
Samanta Jouanno          New Caledonia       Red       #2010
Bronze Medal Match
Samanta Jouanno          New Caledonia       Blue      #2019
   vs                      vs                                    Samanta Jouanno (NCL)
Rhiannon O'Neill         Samoa               Red       #2019
Final Match
Hinarava Tetuanui        Tahiti              Blue      #2024
   vs                      vs                                    Jennifer Vegi (Wallis & Futuna)
Jennifer Vegi            Wallis & Futuna     Red       #2024
Female Black Belt 57-67kg Welter/Middle Weight Medal Award
1. Jennifer Vegi (Wallis & Futuna) Gold Medal
2. Hinarava Tetuanui (Tahiti) Silver Medal
3. Samanta Jouanno (New Caledonia) Bronze Medal
3. Rhiannon O'Neill (Samoa) Bronze Medal
                                                                                                                                    
                      
                                                                                                                                                               
 

SPG News Headlines