Home

Monday Domestic Draw

Draw Monday 20th October 2014

The draws for the all the competitions are now on the website and all match results count.  Please note, minor changes have been made to U14 boys teams.  If you play an ineligible player you will lose your points. If you haven’t already paid or registered, please arrive at least 30 mins prior to your game to allow the processing of your registration and payment to take place.  If forfeiting a game, please text 0415 567 499 in a timely manner, so that the other team and referees can be notified.

REGULATIONS REQUIRE THAT NO PLAYER IS TO TAKE THE COURT WITHOUT BEING REGISTERED AND PAID

U16 Boys

4.20pm Court 1 76ers v Cavaliers; Court 2 Grizzlies v U14 Pirates; Court 3 Raptors v Celtics

5.10pm Court 3 Pistons v Spurs

U14 Boys

5.10pm Court 1 Clippers v Knicks;  Court 2 Bulls v Nets

6.00pm Court 2 Lakers v Warriors;  Court 3 Heat v Pacers

U18 Boys

6.50pm Court 1 Blazers v Razorbacks; Court 2 Longhorns v Magic; Court 3 Cardinals v U16 Pirates

A Men

7.40pm Court 1 Flint Tropics v U18 Pirates

8.30pm Court 1 Old School v EMF Spartans

Bye : Tune Squad

B Men

6.00pm Court 1 Rebounders v Wild Cats

7.40pm Court 2 Longs v The Heat

8.30pm Court 2 Bogut v The Dribblers

9.20pm Court 1 Bluebird Constructions v Tall Blacks

C Men

7.40pm Court 3 Falcons v Swipe-Right

8.30pm Court 3 Rebels v The A Team

9.20pm Court 2 Clovers v Chunks Boys

9.20pm Court 3 Tropics v The Mighty Flamingos

10.10pm Court 1 SOPG v Heat

Teams

U14 Boys             Note – minor changes to teams

Clippers – Mitch Berg, Josh Beveridge, Edward Cooper, Jacob Dart, Blake Evans, Fraser Hutchins, Solly McKay, Coach: Stephen Pearce

Knicks – Kaleb Bruns, Liam Depace, Cable Fitzpatrick, Nick George, Nathan Huismann, Lachlan Kerr, Brady Simpson, Mitch Wales Coach: Lachie Huismann

Bulls – James Dobbyn, Branton Lindberg, Zeb Lockyer, Ned Osborne, Joel Priestly, Darcy Ramage, Cooper Willougby,  Coach: Jemma Osborne

Heat –Jack Evans, Josh Hutton, Aydan Matthews, Seb Monahan, Jake Rawe, Luka Simpson, Connor Turner,  Coach: Chris Hutton

Lakers – Kiefer Berryman, Ben Fritsch, Joe Guiney, Will Paterson, Andrew Quincey, Hayden Quincey, Dillon Russell, Coach: Jason Quincey

Nets – Logan Batey,  Elijah Bruns, Izack Hogg, Vincent McLindon , Jack Scott, Riley Smith, Rhys Varcoe, Coach: David Bruns

Pacers –Xavier Couroupis, Liam Dundee, Cam Horne,  Mason Jennings-Case, Tanner Smith,  Colbie Vrendenberg, Coach: Anthony Couroupis

Warriors – Angus Baldwin, Sam Deola, Levi Dixon,  Riley Power, Jacob Shaw, Kynan Sharpe-Long, Lex Sorensen, Coach: Cathal McNulty

U16 Boys

Celtics – Angus Baldwin, Will Devlin, Samuel Kelly, Jake Martin, Senan McNulty, Dylan Oaff , Taynan Richardson Coach: Jacob Kelly

Cavaliers – Brodie Kemp, Jarred Ludbey, Tristan Lindberg, Darcy Myers, Noah Wheeler, Mitchell Wickham, Rory Young, Coach: Brian Lindberg

Grizzlies –Nick Couroupis, Jordan Dalziel, Joe Hamilton, Jordan Hutton, Jye Osborne, Ned Osborne, Kobe Poulton, Coach: Anthony Couroupis

Pistons – Jacob Atley, Oscar Honeyman, Sam Honeyman, Josh Berg , Micah Schroder, Jackson Stewart, Fraser Verhey Coach: Michael Schroder

Raptors –Callum Doyle, Jack Morrison, Leo O’Brien, Nick Phillips, John Rochford, Liam Smith, Liam Tenace, Coach: Leo Tenace

Spurs –Dylan Goulding, Matt Hore, Mat Lias, Mayson Robertson, Luke Rosendale, Michael Sims, Coach: Caz Hore,

U18 Boys

Cardinals – Brock Banks, Samuel Kelly, Mitch Kemp, Max Scales, Regan Smith, Oliver Wilson, Brayden Worsnop, Coach: Scott Worsnop

Longhorns - Jacob Bruns, Gus Byrne, Mitch Candy, Lachie Chumbley, Nial Jones, Jacob Kelly, Ned Lanyon  Coach: Phil Candy

Magic -  Jake Adams, Angus Jinks, Izaac Johnson, Jacob Ludbey, Tyler Phillips, Hamish Raymond,  Mikah Richardson, Coach: April Richardson

Razorback – Sam Barry, Matthew Kellett, Cathal McNulty, Ryan Mulcahy, Caleb Smith, Lachie Tenace, Tyler Walsh, Coach: Leo Tenace

Blazers – Cooper Barber,  Patrick Frew, Toby Hore, Lachie Huismann, Alex McCann, Corey Wiffen, Conor Young Coach: TBA

more -->

Thursday Domestic Draw

Draw Thursday 23rd October 2014

The draws for the all the competitions are now on the website and all match results count.  If you play an ineligible player you will lose your points. If you haven’t already paid or registered, please do so on-line as the office will not always be staffed.  If forfeiting a game, please text 0415 567 499 in a timely manner, so that the other team and referees can be notified.

REGULATIONS REQUIRE THAT NO PLAYER IS TO TAKE THE COURT WITHOUT BEING REGISTERED AND PAID

U12 Boys

4.20pm Court 1 Wizards v Thunder;  Court 2 Timberwolves v Mavericks;  Court 3 Kings v Hawks

5.10pm Court 3 Suns v Hornets

U12 Girls

5.10pm Court 1 Lynx v Sparks;  Court 2 Fire v Stars; 

Bye: Mercury

U14 Girls

6.00pm Court 1 Storm v Monarchs;  Court 2 Shock v Mystics

U16 Girls

6.50pm Court 1 Nuggets v Fever;  Court 2 Pelicans v Liberty  Court 3 Slam v Dream

A Women

7.40pm Court 1 Blazers v Spirit,  Court 2 Mowers v U16 Pirates, Court 3 Harvest v Flames

B/C Women

6.00pm Court 3 Sapphires v Dribblers

8.30pm Court 1 Indois v Echuca Hotel

8.30pm Court 2 Silver Tornadoes v A’Quality

Bye Redskins

Teams

U12 Boys

Thunder – James Bentley, Elijah Bruns, Jordyn Court, Isaac Fusti, Sam Lowndes, Will Poulton,  Matthew Sims Coach: Kylie Bruns

Mavericks – Sam Deola, Darchi Clarke, Hudson Connelly, Devlin Lord, Tighe O’Brien, Jude O’Rourke, Coach: TBA

Wizards – Fletcher Ball,Anthony Huismann, Clayton Lindberg, Zane Lochhead, Thomas Oram, Matt Pridham, Darcy Wileman, Coach: Lachie Huismann

Suns – Hunter Dixon, James Gillivan, Riley Hutton, Nash Ramage, Dermot Ritchie, Jordan Smith, Coach: Chris Hutton

Kings – Hugh Byrne, Will Hourigan, Hayden Quincey, Cooper Ramsay, Callum Shingles, Mitchell Worsnop  Coach: Jason Quincey

Hornets – Bailey Coutts, Luke Caine, Ben Paterson, Will Rohde, Ben Russell, Sam Scott, Nick Stone Coach: Bec Rohde

Timberwolves – Tom Evans, Declan Hallett, Zane Martin, Joel Priestly, Josh Walsh, Charles Williams Coach: Matt Martin

Hawks – Declan Baker, Lachlan Carter, Chais Dunstan, Noah Long, Trent Mahoney, Jade Varcoe, Coach: Dunstan

U12 Girls

Sparks – Macey Barber, Karinda Burgess, Ava Byrne, Bella Brunt, Delaney Laffy, Abby Larkin, Claudia Sampson, Coach: Brett Sampson

Lynx –Stefi Bingham, Matilda Candy,  Sophie Fritsch, Georgina Gough, Alexis Gregor, Jessica Trimby, Hayley Trimby Coach: Bree Bingham

Mercury – Georgia Barnes, Madison Barnes, Jesse Black, Ella Clarke, Lilly Devlin, Charlee Roulston, Milly Shanahan Coach: Brendan Shanahan

Stars – Chelsea Beer, Charlotte Gould, Emmalene Joualt, Macy Larkin, Erin Moss, Jorja Oliver, Lilli Oliver Coach: Ben Gould

Fire – Hayley Depace, April Eels, Raina Fimmel, Mia Fusti, Eliza Lord, Sienna Quinlan Coach: TBA

U14 Girls

Monarchs – Cassie Broad, Meg Eishold, Ella Larkin, Georgia McLean, Gemma Marsh, Megan Portwine, Isabelle Polvere, Coach: TBA

Mystics -  Tia Ciarlo, Alice Howard, Maeve Johnson, Phoebe Lochhead, Cloe O’Brien, Jayda Richardson, Chloe Stone Coach: April Richardson

Storm -  Tazarni Clarke, Immy Dixon, Chloe Schmedje, Lucy Spiteri, Alex Teance, Emily Teggelove, Abbey Watson Coach: Leo Tenace

Shock – Claire Byrne, Nerita Hudson , Madelyn Huismann, Grace Nicholson, Ella Roulston,  Amy Sholl, Emma Tye Coach: TBA

 

U16 Girls

Liberty – Meg Eishold, Molly Frew,  Jamieson Horne, Dakota Leitch, Kristen Moroney, Connie Nicholson, Liv Taverna, Coach: TBA

Dream - Susan Atkinson, Remy Day, Rebecca Eade, Teneille Flight, Jessica Gould, Olivia Paterson, Dimity Pearson,  Coach: TBA

Slam - Bridget Byrne, Alannah Gilmore, Jessica Gough, Amee Hardess, Annabel Johnson, Jordan Moss, Alex Tenace, Coach: TBA

Fever – Molly Byrne, Lucy Deola, Taylor Gundy, Rebecca Huismann, Rosy Miechel,  Emma Quilliam, Sarah Tysoe Coach: Mick Deola

Nuggets – Rani Dobbyn, Shannon Dunstan, Lucy Higgins, Lana Marsh, Bonni McKay, Sam Mason, Emmerson Simpson  Coach: Phil Higgins

Pelicans – Mia Gregor, Ella Marsh, Molly Nicholson, Georgie Pain, Belle Paterson,  Meg Rohde, Coach: David Rohde

A Women

Harvest – Eesha Clarke, Sophie Deola, Eve Gregor, Dearnah Kent, Abbey Poulton, Emmison Rohde, Taniesha Sampson

Mowers – Chelsea Atkins, Stacy Bacon, Leah French, Billi Johns, Tyler Murphy, Tayla Stewart, Nea Virta

Flames – Georgie Eishold, Lucy Eishold, Kelly Gould, Vanessa Handy, Breeannah Priestly, Lauren Kelly, Kristen Harris,

Spirit – Lucy Ward, Lillian Ward, Paige Crouch, Sarah Eade,  Edwina Bradford, Henrietta Bradford, Tia McGregor,

Blazers - Larney Allan, Morgan Dingwell, Kim Harvey,  Jessica Johnson, Rebecca Kellett, Greta Pearson, Zoe Taylor

more -->

AND1 Footwear offer

And1 Footwear Offer with Intersport Bennets and Echuca Basketball Assoc.

more -->

Aussie Hoops Term 4 2014

Aussie Hoops Term 4 2014

Please see Aussie Hoops tab above for registration details.

more -->

Echuca Junior Tournament

Junior Tournament

Please see Junior Tournament Tab above for link to Tournament website for fixture/results and tournament information.

more -->

Under 10's and Aussie Hoops

Under 10's Start Wednesday 10/09/14

Hoop La (U10 girls) 4.30pm

Alley Oops  (U10 Boys) 5.00pm

 

Last week of Aussie Hopps 10/09/14 for term 3.

 

 

more -->

Senior Pirate Coaches

Senior Pirates Coaches Appointed

Senior Pirates Mens Coach: Leo Tenace and Anthony Mathews

See Senior Pirates tab above for CBL 2014/15 draw.

 

 

more -->

Summer Season

SUMMER 2014/15 REGISTRATIONS NOW OPEN 

NOTE  -Early Start Date and extended season.

Registrations are open for our Summer Season 2014/15 starting 8th September 2014, which is before the end of term 3. Please note that our Summer season is starting earlier than usual making for a longer summer season.

For Juniors: simply click on the link to the right and follow the prompts to register and pay online.

For Seniors: have a team representative register your team by clicking on the link to the right and registering your team in the competition. Then that person will get a team code to pass on to all players in your team. Your team players then just click on the senior player registration link to the right, enter your team code and then register AND PAY online. DO NOT register without payment as you are not eligable to play until payment is made.

Fees: (please note we are offering a discount for registration prior to the start of the season.)

Juniors for Summer season - $115 prior to the season start and $125 from the start of season.

Juniors Extra game additional to there age group - $80 prior to the season start and $90 from the start of season.

Seniors for Summer season - $135 prior to the season start and $145 from the start of season.

Season Dates:

Monday Nights

Start 8/09/14 for 16 rounds with breaks for school holidays plus 2 rounds of finals

Thursday Nights

Start 11/09/2014 for 16 rounds with breaks for school holidays plus 2 rounds of finals

more -->