2016 Marjorie Jenden Tournament Information
We warmly invite you to attend our Wellington Combined Centres annual
Marjorie Jenden
Netball Tournament
Queens Birthday Weekend
4th & 5th June 2016
2016 Host Centre: Netball Wellington Centre
Tournament venue: Hataitai Netball Courts, 43 Ruahine Street, Hataitai, Wellington
This tournament is open to Under 15 and Under 17 representative and development teams affiliated to an existing netball centre.
Entry fee: $100 per team.
Entities will be invoiced.
Each team must provide an accompanying umpire.
Please find the Team Entry and Team List forms attached below as Word and PDF document for easy access.
Each team is asked to complete and return their Team List and include Umpire name and qualifications to assist us with allocating umpires to games.
If umpire names are unknown at the time of entry, please advise as soon as possible. In the instance where a centre is struggling to provide an umpire please contact us and we shall try to assist where able.
Team Entry is due by Sunday 8th May 2016
Team List is due by Sunday 22nd May 2016
Return to: Netball Wellington Centre, PO Box 14-845, Kilbirnie, Wellington
Email: ndo@netballwellington.co.nz
Fax: 04 387 8309
Accommodation options for travelling teams
If seeking accommodation there are a variety of lodges, motels and hotels within 2-10 minutes drive from the Hataitai Netball Courts listed in order of proximity to tournament venue.
Please see attached PDF for contact details & guide to proximity from venue.
Closer to the time Rules, Tournament Information and the Draw will be posted below which should help with preparation ahead of attending the tournament.
Safe travels and we look forward to hosting you in Wellington!
Draw and Results will be made available on our website throughout the event via the link below. Please be sure to select the correct Round to see results per round or select Finals And Playoffs:
http://www.foxsportspulse.com/comp_info.cgi?client=1-7022-0-416799-0&pool=-1&action=FIXTURE&round=0
MARJORIE JENDEN TOURNAMENT
DRAW & RESULTS FOR SATURDAY 4th JUNE 2016
ROUND 1 – UNDER 15 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
9:30am |
1 |
U15 |
A |
Wellington Black |
49 |
Kapi Mana |
7 |
9:30am |
3 |
U15 |
A |
Wairarapa |
9 |
Manawatu |
35 |
9:30am |
4 |
U15 |
A |
Hutt Valley |
23 |
Wanganui Blue |
21 |
9:30am |
6 |
U15 |
B |
Wellington Gold |
14 |
Hawke’s Bay |
26 |
9:30am |
9 |
U15 |
B |
Manawatu Development |
28 |
Coastlands Netball Kapiti |
17 |
9:30am |
10 |
U15 |
C |
Horowhenua |
35 |
Hutt Valley Development |
21 |
9:30am |
12 |
U15 |
C |
Coastlands Netball Kapiti Development |
13 |
Wanganui White |
28 |
Pool B Bye – Marlborough Pool C Bye – Hawke’s Bay Development |
ROUND 2 – UNDER 17 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
10:15am |
1 |
U17 |
A |
Wellington Black |
32 |
Russel Curtains Nelson |
13 |
10:15am |
3 |
U17 |
A |
Wairarapa |
9 |
Coastlands Netball Kapiti |
29 |
10:15am |
6 |
U17 |
A |
Horowhenua |
17 |
Marlborough |
19 |
10:15am |
10 |
U17 |
B |
Kapi Mana |
18 |
Wanganui |
32 |
10:15am |
12 |
U17 |
B |
Manawatu Development |
19 |
Wellington Gold |
29 |
Pool B Bye – Hawke’s Bay |
ROUND 3 – UNDER 15 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
11:00am |
1 |
U15 |
A |
Wellington Black |
37 |
Manawatu |
12 |
11:00am |
3 |
U15 |
A |
Kapi Mana |
12 |
Wanganui Blue |
28 |
11:00am |
4 |
U15 |
A |
Wairarapa |
11 |
Hutt Valley |
23 |
11:00am |
6 |
U15 |
B |
Wellington Gold |
30 |
Marlborough |
6 |
11:00am |
9 |
U15 |
B |
Hawke’s Bay |
34 |
Coastlands Netball Kapiti |
6 |
11:00am |
10 |
U15 |
C |
Horowhenua |
15 |
Hawke’s Bay Development |
30 |
11:00am |
12 |
U15 |
C |
Hutt Valley Development |
20 |
Wanganui White |
29 |
Pool B Bye – Manawatu Development Pool C Bye – Coastlands Netball Kapiti Development |
ROUND 4 - UNDER 17 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
11:45am |
1 |
U17 |
A |
Wellington Black |
33 |
Coastlands Netball Kapiti |
12 |
11:45am |
3 |
U17 |
A |
Russel Curtains Nelson |
39 |
Marlborough |
14 |
11:45am |
6 |
U17 |
A |
Wairarapa |
18 |
Horowhenua |
29 |
11:45am |
10 |
U17 |
B |
Kapi Mana |
18 |
Hawke’s Bay |
23 |
11:45am |
12 |
U17 |
B |
Wanganui |
18 |
Wellington Gold |
27 |
Pool B Bye – Manawatu Development |
ROUND 5 – UNDER 15 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
12:30pm |
1 |
U15 |
A |
Wellington Black |
37 |
Wanganui Blue |
20 |
12:30pm |
3 |
U15 |
A |
Manawatu |
32 |
Hutt Valley |
21 |
12:30pm |
4 |
U15 |
A |
Kapi Mana |
24 |
Wairarapa |
18 |
12:30pm |
6 |
U15 |
B |
Wellington Gold |
28 |
Coastlands Netball Kapiti |
11 |
12:30pm |
9 |
U15 |
B |
Marlborough |
14 |
Manawatu Development |
31 |
12:30pm |
10 |
U15 |
C |
Horowhenua |
24 |
Wanganui White |
15 |
12:30pm |
12 |
U15 |
C |
Hawke’s Bay Development |
38 |
Coastlands Netball Kapiti Development |
10
|
Pool B Bye – Hawke’s Bay Pool C Bye – Hutt Valley Development |
ROUND 6 - UNDER 17 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
1:15pm |
1 |
U17 |
A |
Wellington Black |
57 |
Marlborough |
7 |
1:15pm |
3 |
U17 |
A |
Coastlands Netball Kapiti |
23 |
Horowhenua |
19 |
1:15pm |
6 |
U17 |
A |
Russel Curtains Nelson |
43 |
Wairarapa |
10 |
1:15pm |
10 |
U17 |
B |
Kapi Mana |
12 |
Wellington Gold |
45 |
1:15pm |
12 |
U17 |
B |
Hawke’s Bay |
22 |
Manawatu Development |
24 |
Pool B Bye - Wanganui |
ROUND 7 – UNDER 15 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
2:00pm |
1 |
U15 |
A |
Wellington Black |
31 |
Hutt Valley |
15 |
2:00pm |
3 |
U15 |
A |
Wanganui Blue |
33 |
Wairarapa |
13 |
2:00pm |
4 |
U15 |
A |
Manawatu |
40 |
Kapi Mana |
12 |
2:00pm |
6 |
U15 |
B |
Wellington Gold |
32 |
Manawatu Development |
21 |
2:00pm |
9 |
U15 |
B |
Marlborough |
5 |
Hawke’s Bay |
37 |
2:00pm |
10 |
U15 |
C |
Horowhenua |
22 |
Coastlands Netball Kapiti Development |
17 |
2:00pm |
12 |
U15 |
C |
Hawke’s Bay Development |
33 |
Hutt Valley Development |
13 |
Pool B Bye – Coastlands Netball Kapiti Pool C Bye – Wanganui White |
|
ROUND 8 - UNDER 17 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
2:45pm |
1 |
U17 |
A |
Wellington Black |
48 |
Horowhenua |
9 |
2:45pm |
3 |
U17 |
A |
Marlborough |
23 |
Wairarapa |
17 |
2:45pm |
6 |
U17 |
A |
Coastlands Netball Kapiti |
13 |
Russel Curtains Nelson |
28 |
2:45pm |
10 |
U17 |
B |
Kapi Mana |
21 |
Manawatu Development |
41 |
2:45pm |
12 |
U17 |
B |
Hawke's Bay |
23 |
Wanganui |
26 |
Pool B Bye – Kapi-Mana |
DRAW & RESULTS FOR SUNDAY 5th JUNE 2016
ROUND 9 – UNDER 15 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
9:00am |
1 |
U15 |
A |
Wellington Black |
46 |
Wairarapa |
6 |
9:00am |
3 |
U15 |
A |
Hutt Valley |
31 |
Kapi Mana |
17 |
9:00am |
4 |
U15 |
A |
Wanganui Blue |
28 |
Manawatu |
28 |
9:00am |
6 |
U15 |
B |
Manawatu Development |
21 |
Hawke’s Bay |
11 |
9:00am |
9 |
U15 |
B |
Coastlands Netball Kapiti |
15 |
Marlborough |
23 |
9:00am |
10 |
U15 |
C |
Coastlands Netball Kapiti Development |
30 |
Hutt Valley Development |
25 |
9:00am |
12 |
U15 |
C |
Wanganui White |
17 |
Hawke’s Bay Development |
23 |
Pool B Bye – Wellington Gold Pool C Bye – Horowhenua |
ROUND 10 - UNDER 17 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
POOL |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
9:45am |
1 |
U17 |
A |
Wellington Black |
52 |
Wairarapa |
2 |
9:45am |
3 |
U17 |
A |
Horowhenua |
12 |
Russel Curtains Nelson |
34 |
9:45am |
6 |
U17 |
A |
Marlborough |
10 |
Coastlands Netball Kapiti |
24 |
9:45am |
10 |
U17 |
B |
Manawatu Development |
28 |
Wanganui |
21 |
9:45am |
12 |
U17 |
B |
Wellington Gold |
18 |
Hawke’s Bay |
23 |
Pool B Bye – Kapi Mana |
PLAY-OFF DRAW & RESULTS FOR SUNDAY 5th JUNE 2016
ROUND 11 - SEMI FINALS - UNDER 15 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
SEMI FINALS |
TEAM 1 |
TEAM 2 |
||
10:30am |
1 |
U15 |
Game 1 |
Wellington Black |
31 |
Wellington Gold |
15 |
10:30am |
3 |
U15 |
Game 2 |
Manawatu |
16 |
Hawke's Bay |
26 |
10:30am |
4 |
U15 |
Game 3 |
Hutt Valley |
22 |
Horowhenua |
17 |
10:30am |
6 |
U15 |
Game 4 |
Wanganui Blue |
24 |
Manawatu Development |
17 |
10:30am |
9 |
U15 |
Game 5 |
Kapi Mana |
14 |
Hawke's Bay Development |
33 |
10:30am |
10 |
U15 |
Game 6 |
Wairarapa |
22 |
Kapiti |
15 |
10:30am |
12 |
U15 |
Game 7 |
Marlborough |
30 |
Hutt Valley Development |
24 |
10:30am |
14 |
U15 |
Game 8 |
Wanganui White |
20 |
Kapiti Development |
15 |
ROUND 12 – SEMI FINALS - UNDER 17 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
SEMI FINALS |
TEAM 1 |
TEAM 2 |
||
11:15am |
1 |
U17 |
Game 9 |
Wellington Black |
36 |
Manawatu Development |
7 |
11:15am |
3 |
U17 |
Game10 |
Nelson |
25 |
Wellington Gold |
22 |
11:15am |
6 |
U17 |
Game 11 |
Kapiti |
26 |
Wanganui Blue |
16 |
11:15am |
10 |
U17 |
Game 12 |
Marlborough |
18 |
Hawke's Bay |
32 |
11:15am |
12 |
U17 |
Game 13 |
Wairarapa |
11 |
Kapi Mana |
28 |
BYE – Horowhenua |
ROUND 13 - FINALS - UNDER 15 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
FINALS |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
12:00pm |
1 |
U15 |
3rd & 4th |
Wellington Gold |
18 |
Manawatu |
16 |
12:00pm |
3 |
U15 |
5th & 6th |
Hutt Valley |
29 |
Wanganui Blue |
21 |
12:00pm |
4 |
U15 |
7th & 8th |
Horowhenua |
13 |
Manawatu Development |
17 |
12:00pm |
6 |
U15 |
9th & 10th |
Hawke's Bay Development |
22 |
Wairarapa |
20 |
12:00pm |
9 |
U15 |
11th & 12th |
Kapi Mana |
14 |
Kapiti |
12 |
12:00pm |
10 |
U15 |
13th & 14th |
Marlborough |
15 |
Wanganui White |
25 |
12:00pm |
12 |
U15 |
15th & 16th |
Hutt Valley Development |
23 |
Kapiti |
22 |
ROUND 14 - FINALS - UNDER 17 |
|||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
FINALS |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
12:45pm |
1 |
U17 |
3rd & 4th |
Manawatu Development |
18 |
Wellington Gold |
23 |
12:45pm |
3 |
U17 |
5th & 6th |
Kapiti |
16 |
Hawke's Bay |
28 |
12:45pm |
6 |
U17 |
7th & 8th |
Wanganui Blue |
37 |
Marlborough |
16 |
12:45pm |
10 |
U17 |
9th & 10th |
Horowhenua |
17 |
Kapi Mana |
19 |
Wairarapa = 11th Place |
ROUND 15 - FINALS - UNDER 15 |
||||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
FINALS |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
|
1:30pm |
4 |
U15 |
1st & 2nd |
Wellington Black |
48 |
Nelson |
10 |
|
ROUND 15 - FINALS - UNDER 17 |
||||||||
TIME |
COURT |
GRADE |
FINALS |
TEAM 1 |
|
TEAM 2 |
|
|
1:30pm |
1 |
U17 |
1st & 2nd |
Wellington Black |
33 |
Hawke's Bay |
17 |
View Event Photos available via the links below:
Day 1 - album #1: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952539998957.1073741920.293186143956&type=1&l=8271603c04
Day 1 - album #2: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952487018957.1073741919.293186143956&type=1&l=eb08d839a8
Day 1 - album #3: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952610203957.1073741922.293186143956&type=1&l=c41f757efb
Day 2 - album #4: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952716298957.1073741923.293186143956&type=1&l=6db5323286
Day 2 - album #5: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952735573957.1073741924.293186143956&type=1&l=0ca945caca
Day 2 Finals & Prizegiving - album #6: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10154952800853957.1073741927.293186143956&type=1&l=6834fe5fc0