WWABi & BWC Historical Results, Standings and Player Statistics section

BWC Honours Board

 

Club Competition - Honours Board

 

Year Senior Mens Senior Womens Senior Mixed Under 17 Under 15 Year 1 & 2 Year 3 & 4 Year 5 & 6 Year 7 & 8
2008
Storm Hoopsville Green Chicago Sharks Great White Sharks

Newcomers  Season 1 (Division 1)

Hoani Waititi Rangitira  Season 1 (Division 1)

Little Breakers   Season 1 & 2 (Division 1)

Hoops Club  Green      Season 1 (Development)

Freyberg  Stingers  Season 1 (Development) 

  Liston  Season 1 & 2 (Development)

Hoani Waititi  Janine     Season 2 (Division 1)

Cavaliers   

Season 2 (Division 1)

Dolphins   Season 2 (Development)

2009 Winners (Term 1)  Hoopsville (Term 1) Brokers Season 1 (Division 1) Little Breakers  Season 1 & 2 (Division 1)
Emanon (Term 2) Holy Cross Season 1 (Development) Golden Hoops Club       Season 1 (Development) Blockhouse Bay Intermediate Season 1 (Development)
2Meke (Term 3 & 4) Holy Cross A Season 2 (Division 1) St. Pauls Flames    Season 2 (Division 1)
And2 (Term 4) Barracuda (Term 4) Hunter's Mugs (Term 4) Flanshaw Fledglings Season 2 (Development) Arahoe Firebolts Season 2 (Development) Avondale Intermediate Boys      Season 2 (Development)
2010 2Meke (Term 1)
The Saints (Term 1) Hoani Waititi Season 1 (Division 1) Summerland Season 1 (Division 1) Hoops Pistons Season 1 (Division 1) Lil Celtics Season 1 (Division 1)
Holy Cross Astroids Season 1 (Development) St. Pauls Fire Season 1 (Development) Blockhouse Bay Girls  Season 1 (Development)

 

Western Zone Secondary School - Honours Board

Year A Grade Boys B Grade Boys Girls Grade Junior Boys A Junior Boys B Junior Girls Auckland Inter Regional Champs
AA Secondary School Nationals
1996 Avondale College O Hoani Waititi Marae School Avondale College
1997 Rutherford College Avondale College Lynfield College Massey High School Lynfield College Avondale College
1998 Kelston Boys High School Henderson High School Waitakere College Rutherford College Waitakere College
Year Open Boys Open Girls Under 17 Boys Under 17 Girls Under 15 Boys Under 15 Girls Greater Auckland Champs Auckland Premiers AA Secondary School Nationals
1999 Kelston Boys High School Henderson High School Rutherford College Waitakere College Avondale College Avondale College Avondale College (Under 15 Girls)
2000 Kelston Boys High School Lynfield College Avondale College Avondale College Avondale College Avondale College Avondale College (Under 17 Boys, Under 17 Girls, Under 15 Boys and Under 15 Girls)
2001 Henderson High School Lynfield College Avondale College Avondale College Rutherford College Avondale College Avondale College (Under 17 Boys and Under 15 Girls)
2002 Liston College Kelston Girls High School Avondale College Avondale College Rutherford College Avondale College Avondale College (Under 15 Girls) & Rutherford College (Under 15 Boys)
2003 Lynfield College Massey High School Rutherford College Avondale College Kelston Boys High School Avondale College Avondale College (Under 17 Girls and Under 15 Girls) & Kelston Boys High School (Under 15 Boys)
2004 Lynfield College Massey High School Avondale College Avondale College Avondale College Avondale College Avondale College Boys (1st) & Avondale College Girls (1st)
2005 Avondale College Girls (1st), Avondale College Boys (3rd) & Kelston Boys High School  (8th)
2006 Kelston Boys High School (4th), Avondale College Girls (13th) , Massey High School Girls (15th) & Avondale College Boys (16th)
2007 Kelston Boys High School (3rd), Massey High School Girls (10th) & Avondale College Girls (13th)
2008 Massey High School Lynfield College Kelston Boys High School St. Dominics College Avondale College Massey High School Massey High School Girls (5th), Kelston Boys High School (20th) & Avondale College Girls (23rd)
2009 Avondale College Lynfield College Lynfield College Avondale College Massey High School Avondale College Kelston Boys High School (21st) & Massey High School Boys (23rd)
2010

 

BWC Representative Honours Board

 

Year
Easter Tournament: Men Women
Intercity: Men Women
Zone 1 Premiership: Men Women
 Nationals: Men Women
Nationals Tournament Team: Men Women
Nationals MVP:
2007 Division Three Womens team (3rd) Division Three Mens team (1st) Division Three Womens team (6th) Paul Denny & Tyrone Davey Justine Reed Paul Denny
Houston O'Riley Chevannah Paalvast & Stevee Theyers
U19 Men (1st) U19 Women (3rd) U19 Men (5th) U19 Women (12th) Duane Bailey
U17 Men (7th)
U15 Boys (4th) U15 Girls (2nd) U15 Boys (12th) U15 Girls (3rd) Moengaroa Subritzky & Tyla Tariau Moengaroa Subritzky
U13 Boys (4th) U13 Girls (3rd) U13 Boys (3rd) U13 Girls (2nd) Hunter Hawaikirangi Penina Davidson, Isabella Lawrence, Reeune Pinono & Faustina Tuala Isabella Lawrence
2008 Division Three Mens team (1st) Division Three Womens team (3rd) Division Three Mens team (3rd) Division Three Womens team (6th) Gobindar Samdhu
U21 Men (2nd) U21 Women (4th) Houston O'Riley, Duane Bailey & Zach Makavilitogia Chevannah Paalvast & Mesha Blair
U19 Men A (2nd)& U19 Men B (3rd) U19 Women (2nd) U19 Men A (5th) & U19 Men B (10th) U19 Women (2nd) Duane Bailey Chevannah Paalvast, Kate Alemann & Adoniah Lewis
U17 Men A (2nd) & U17 Men B (8th) U17 Women (3rd) U17 Boys (13th) U17 Girls (8th)
U15 Boys (5th) U15 Girls (1st) U15 Girls (2nd) Penina Davidson, Isabella Lawrence & Faustina Tuala
U13 Boys (3rd) U13 Girls (2nd) U13 Boys (5th) U13 Girls (7th) Faamu Ross
2009 Division Three Mens team (1st) Division Three Womens team (2nd) BWC Masters Team (1st) & CBL Mens (7th) WBC GABBA Gators (9th)
U21 Men (3rd) U21 Women (4th) Houston O'Riley, Duane Bailey, Luke Aston & Zach Makavilitogia Chevannah Paalvast Houston O'Riley
U19 Men A (2nd)& U19 Men B (4th) U19 Women (1st) U19 Men (3rd) U19 Women (1st) U19 Men (2nd) U19 Women (4th) Duane Bailey & Jason Goodwin Chevannah Paalvast
U17 Women (1st) U17 Men A (7th) & U17 Men B (14th) U17 Women A (3rd) & U17 Women B (4th) U17 Boys (2nd) U17 Boys (11th) U17 Girls (2nd) Moengaroa Subritzky & Tyla Tariau
U15 Boys (3rd) U15 Boys A (3rd) & U15 Boys B (11th) U15 Girls (1st) U15 Boys A (5th) & U15 Boys B (9th) U15 Girls (2nd) Penina Davidson, Isabella Lawrence & Faustina Tuala
U13 Girls (1st) U13 Boys A (1st) & U13 Boys B (4th) U13 Girls (1st) U13 Boys A (1st) & U13 Boys B (10th) U13 Girls (1st) U13 Boys (1st) U13 Girls (1st) Sheaziah Compain Maria Milani Sheaziah Compain
2010

 




Comments

Comment Guidelines: The SportingPulse Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

Online Registration Form Link

Sponsors and Supporters

WWABi Basketball Links

FIBA Latest news

Club Links - Navbar