TFNC ANNOUNCED VICTORIAN RURAL GOOD SPORTS CLUB OF THE YEAR

Congratulations to Tyntynder Football Netball Club who were last night awarded the Kerang / Swan Hill  2012 Regional Good Sports Club of the Year and also the 2012 Victorian Rural Goodsports Club of the Year.

The Good Sports winners were announced during the Australian Drug Foundation's Dame Elizabeth Murdoch oration following an address by NSW Police Commissioner Andrew  Scipione who spoke about the amount of time Police spent dealing with the consequences of alcohol related crime and anti social behaviour.

The National Good Sports awards aim to celebrate Good Sports clubs who have gone above and beyond in promoting the values of the program which, in turn,  helps clubs to provide safe family friendly environments through the responsible management of alcohol.

Congratulations to North Clare Football Club from South Australia who took out the 2012 National Good Sports Award, Maitland Pickers Rugby League Club (NSW) and Victoria's Golden Square Football Netball club who were named runners up.

Well done to Tyntynder Football Netball Club for providing a safe , family friendly sporting environment for our members, players and supporters. Previous state Good Sports award winners include Murrabit FNC and Swan Hill FNC.

Many thanks to Good sports Project Officer Greg Currie from the Northern District Community Health Service for his ongoing support.

With over 5,300 Good sports Clubs across the country, and following it's extension into Western Australia, Good Sports is now a truly national program

For a full list of 2012 national,state and regional Good Sports Award winners please see attached  

TFNC - "Good Sports and proud of it"

 

 




Comments

Comment Guidelines: The SportingPulse Network is made up of players, families and passionate sports followers like you who have a strong opinion about sport. That's great - we want you to have your say and share your thoughts with the world. However, we have a few rules that you must follow to keep it fun for all. Please don't be rude, abusive, swear or vilify others. Apart from some pretty serious sport sanctions, we also can ban you and report you if things get out of hand. So play fair and have fun, and thanks for your contribution.

Major Sponsor

Notice Board

2014 AWARDS, ACKNOWLEGMENTS & ACCOLADES

2014 - Finalist VicHealth Awards "Building Health Through Sport"

2014 Premiers TFNC B Grade Netball

2014 Premiers TFNC Under 15 Netball

2014 Best in Finals (Netball):

    A Grade - Emma Smith

    A Res - Caitlin Wattie

    B Grade - Sharon Denham & Krystle Toomey

    17&U -  Elvie Kelly Britten

    15&U-  Laura Anderson

    15&U Res - Rylee Engley

    13&U -  Lily Stacey

Elvie Kelly Britten - 2014 U17  Runner Up CMFNL Best & Fairest

Kayle Kirby - 2014 CMFNL U16 Leading Goal Kicker

Olivia King - 2014 CMFNL U15 Res Best & Fairest (Joint)

Maddison White - 2014 CMFNL 13 & U Best & Fairest

Georgia Bibby - Netball Umpiring Encouragement Award

Nikita Devereux  - TFNC U19 Distinction Award Nominee

Darcy Bibby - TFNC Rookie Nominee

Robert Rust - Life Membership Tyntynder Football Netball Club

 Brad Carroll - Life Membership Tyntynder Football Netball Club

Elaine Bull - 2014 Club Person Of the Year

Brock Storer - 2014 Senior Football Best & Fairest

Mark Corrie - 2014 Runner Up Senior Football Best & Fairest

Brad Carroll - 2014 Senior Football Leading Goal Kicker

Darcy Bibby - 2014  Senior Football Coaches Award

Josh Cheek - 2014 Senior Football Most Determined

Tom Sala  - 2014 Senior Football Most Consistent

Cas Mitchell - 2014 Senior Football Most Improved

Kayle Kirby - 2014 Senior Football Most Courageous

Brock Storer - 2014 Senior Football Golden Fist

Darcy Bibby - 2014 CMFNL Rookie Award Nomination

Matika Howard - 2014 A Grade Best & Fairest

Maddy Jeans - 2014 Runner Up A Grade Best & Fairest

Coaches Award - Grace Templeton

Emma Smith - 2014 Best in Finals

Kathy Curran - 2014 A Res Best & Fairest

Kristy Kelly - 2014 Runner Up A Res Best & Fairest

Coaches Award - Bree Howard

Caitlin Wattie - Best In Finals

Trae Evans Atkinson - 2014 Reserves Football Best & Fairest

Adam Raggatt - 2014 Reserves Football Runner Up Best & Fairest

Bo Mitchell - 2014 Reserves Coaches Award

Angus Op't Hoog - 2014 Reseves Most Improved

Adam Raggatt - 2014 Reserves Most Courageous

Brennan Weir - 2014 Reserves Most Determined

Brennan Weir - 2014Reserves Arthur King Memorial Award

Brody Gibbins - 2014 Reserves Best Utility

Jenny Gilbert - 2014 B Grade Best & Fairest

Tiffany Lloyd - 2014 Runner Up Best & Fairest

Coaches Award - Claire Adams

Kelsey Rowe - 17&U Best & Fairest

Elvie - Kelly Britten - Runner Up 17&U Best & Fairest

Coaches Award - Sarah Alvino

Best in Finals - Pending

Good Sports Club Award - Neil Jones (Junior Football)

Good Sports Club Award - Adam Raggatt (Senior Football)

Good Sports Club Award - Colin & Vicki Devereux (Netball)

Jack Woodward - 2014 Under 16 Best & Fairest

Patrick Crowe - 2014 Under16 Runner Up Best & Fairest

Kayle Kirby - 2014 U16 Leading Goal Kicker

James Sala - 2014 Under 14 Best & Fairest

Jack Mazzarella - 2014 Under 14 Runner Up Best & Fairest

Olivia King - 2014  15 Res CMFNL Best & Fairest

Maddison White - 2014 Under 13 CMFNL Best & Fairest

Nicole Featherby - C Grade Umpiring Badge

Brad Carroll  - 300 Senior TFNC Games

Maddi Jeans  - CMFNL Rep State Netball Championships

Vicki Devereux - C Grade Umpiring Badge

Maddi Jeans - CMFNL Interleague Best On Court

Maddi Jeans - 2014 CMFNL Interleague Senior Netball Team

David Andrivon - 2014 CMFNL Senior Football Interleague Team

Alvin Kelly Britten - 2014 CMFNL U18  Interleague Team

Ryal Yak - 2014 CMFNL U18 Interleague Team 2014

Lachlan Carroll - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Patrick Crowe - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Adam Hendy - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Lochy Howe - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Jack Hickmott - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Kayle Kirby - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Jack Woodward - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Cayden Crowe - 2014 CMFNL U14 Junior Carnival Rep

Jim Sala - 2014 CMFNL U16 Junior Carnival Rep

Jack Mazzarella - 2014 CMFNL U14 Junior Carnival Rep

Kade Benfield - 2014 CMFNL U12 Junior Carnival Rep

Billy Schifferle - 2014 CMFNL U12 Junior Carnival Rep

Elvie Kelly Britten-  Netball Academy Squad

Kayle Kirby - AFL VIC Country U16 Team

Zoe Spence Benfield - CMFNL U15 Interleague Netball Squad

Kelsey Rowe - CMFNL U17 Interleague Netball Squad

Elvie Kelly Britten - CMFNL U17 Interleague Netball Squad

Milly Op't Hoog -  CMFNL U17 Interleague Netball Squad

Kayle Kirby - U16 Bendigo Pioneers Team

Tom Sala - U16 Bendigo Pioneers Team

Lachlan Carroll - U16 Bendigo Pioneers Team

Patrick Crowe - Central Murray U15 V/Line Cup Team

AFL Quality Club Bronze Level Certification